Pravidla

Střelba ze vzduchové pušky nebo flobertky ráže do 6,35mm (kalibrováno kalibrem 4,5mm/.177) a malorážky .22LR. Pravidla z velké části byly převzata ze střeleckého řádu ČMMJ z.s.

1. Charakter soutěží 

1.1 Soutěž jednotlivců – výsledky se započítávají střelci

1.2 Soutěž družstev – výsledky jednotlivých střelců se započítávají družstvu

1.3 Soutěž jednotlivců a družstev – výsledky se započítávají současně jednotlivcům ve stanoveném rozsahu i družstvu

1.4 Soutěž jednotlivců se roděluje do kategorií, které se uplatní jen při počtu minimálně šesti účastníků dané kategorie, pořadatel ale může kategorie uznat i při nižším počtu účastníků.

Kategorie se ustavují takto:

žáci, žákyně - do 10ti let

mladší dorostenci, dorostenkyně - 11-12 let

starší dorostenci, dorostenkyně - 13-15 let

junioři, juniorky - 16-20 let

Senioři (muži, ženy) – ve věku do 55 let včetně

veteráni ve věku od 56 let do 65 let včetně

superveteráni ve věku od 66 let a starší

Klasik/Jitrnice – speciální kategorie pro "nestřelce" a střelce z "lámaček". Po každé soutěži může být nestřelec pro příští závody přesunut do klasické kategorie (dle věku) pokud překoná limit 380 bodů na statické cíle, nebo 70 na běžícího kňoura.

Zařazení závodníků se posuzuje podle věku, kterého závodník dosáhne v příslušném roce, bez ohledu zda se závod koná před, nebo po datu jeho narození. 

2. Povinnosti střelců

2.1 Účastí v soutěži střelec potvrzuje, že ovádá příslušná ustanovení pravidel střelby, kterým se musí podřídit 

2.2 Střelec se musí dostavit ve stanovenou dobu na určené místo, aby se přihlásil do soutěže, zaplatil příslušný vklad (startovné) a byl přítomen losování pořadí. Pokud losování pořadí vykoná jury nebo sbor rozhodčích, není povinen se ho zúčastnit, ale je povinen počkat na výsledek losování, který se oznámí všem soutěžícím a vedoucím družstev. Vedoucí družstev nebo skupiny přihlásí své střelce odevzdáním jmenného seznamu s adresami nebo je nahlásí jednotlivě. Po prezentaci se v žádném případě vklad nevrací. Nevrací se ani alikvotní část vkladu, pokud se po odstřílení části položek stanoví další postupový limit. 

2.3 Po losování pořadí dostane každý střelec startovní číslo, které je po dobu soutěže povinen nosit připevněné na zadní části svého oděvu, viditelně a nad úrovní pasu. 

2.4 Soutěžící se při nástupech před a po soutěži chová pokojně a disciplinovaně se řídí příkazy pořadatelů a členů organizačního výboru. Oprávněné připomínky a uvážené protesty předkládá příslušným činitelům před nástupy. Za nepatřičnou kritiku opatření organizačního výboru soutěže nebo činnosti rozhodčích může být soutěžící rozhodnutím jury ze soutěže vyloučen. 

2.5 Pojme li organizátor podezření je oprávněn provést u střelce dechovou zkoušku na alkohol. Střelec je povinen se této dechové zkoušce podrobit. Soutěžící, který je pod vlivem alkoholu, drog nebo dopingu, nesmí být k soutěži připuštěn nebo musí být ze soutěže odvolán a vykázán z prostoru střelnice. 

2.6 V průběhu soutěže nesmí závodník bez souhlasu rozhodčího opustit střeliště, u kulových disciplín ani střelecké stanoviště. Po skončení soutěže je povinen se zúčastnit vyhlášení výsledků. V odůvodněných případech může hlavní rozhodčí po dohodě s ředitelem soutěže povolit dřívější opuštění střelnice. Pokud závodník opustí střelnici bez tohoto povolení, musí hlavní rozhodčí anulovat jeho výsledek v soutěži a není mu udělen ani diplom, medaile nebo cena. Diplom, medaile nebo cena se udělí dalšímu v pořadí. 

2.7 Střelec smí při soutěži (a tréninku) používat pouze zbraně, na které má příslušný průkaz zbraně, které mají platnou zkušební značku a dávají záruku bezpečnosti. Jedině v případě poruchy a se souhlasem rozhodčího smí soutěžící dokončit položku nebo soutěž s půjčenou zbraní. Druh, ráže, úprava zbraně a střelivo musí odpovídat ustanovení střeleckého řádu pro příslušné disciplíny. 

2.8 Se všemi zbraněmi, a to i nenabitými, se musí zacházet s největší opatrností. Zbraně zlamovací se musí nosit zlomené. Opakovací a samonabíjecí zbraně se nosí s otevřeným závěrem a ústím hlavně směřujícím nahoru nebo dolů. Řemen na zbraních je nepřípustný. Pokud střelec nemá svoji zbraň uloženu, musí ji postavit do vyhrazených stojanů na zbraně. Dříve, než zbraň odloží, musí se přesvědčit, jestli nezůstal v nábojové komoře náboj. Je zakázané dotýkat se zbraní jiného střelce bez jeho souhlasu. Po dobu střelby u disciplíny trap při přesunu mezi stanovištěm se musí zbraň přenášet otevřená a při přesunu z posledního na první stanoviště otevřená a nenabitá. To platí i při opuštění střeliště. 

2.9 Střelec se nesmí cvičit ve střelbě nebo mířit mimo střelecké stanoviště nebo palebnou čáru. Je zakázané mířit nebo střílet na terč jiného střelce, nebo mířit a střílet na živá zvířata. Výstřely na odmaštění, zahřátí, anebo zkoušku zbraní jsou možné jen se souhlasem rozhodčího na střeleckém stanovišti. 

2.10 Po výzvě (vyvolání) má být střelec bezprostředně připraven ke střelbě a musí mít u sebe dostatek střeliva a potřebné vybavení na odstřílení položky. 

2.11 Pokud se při střelbě mění od výstřelu k výstřelu střelecká stanoviště, smí střelec nastoupit na další stanoviště jen tehdy, pokud ho předcházející již odstřílel. Po skončení střelby v položce musí všichni střelci zůstat na svém místě, dokud poslední střelec neodstřílel a rozhodčí po kontrole výsledků a určení pomocných rozhodčích (při brokové střelbě) neoznámí konec. Střelec je povinen přijmout funkci pomocného rozhodčího nebo zapisovatele výsledků 

2.12 Střelec smí nabít svoji zbraň jen na střeleckém stanovišti, když na něm zaujal postavení, usměrnil zbraň do směru střelby a rozhodčí dal pokyn k zahájení střelby. Opakovací (samonabíjecí) zbraně se nabíjejí jenom tolika náboji, kolik je předepsáno pro danou disciplínu. Střelec se nesmí na střeleckém stanovišti otočit před otevřením svojí zbraně nebo závěru. Okamžitě po povelu "palbu zastavit" nebo po vysunutí červeného praporku (v prostoru cílných, zákopu baterie apod.) musí střelci zbraně (závěry) otevřít, vybít a odložit zbraně. Pokud není cílný v krytu nebo praporek odstraněn, musí být zbraně (závěry) otevřené a nesmí se nabíjet. V případě vypuštění neplatného terče nebo při přerušení střelby musí být zbraně (závěry) otevřené. V případě poruchy zbraně nebo střeliva musí střelec zůstat na svém místě (stanovišti) se zbraní otočenou do směru střelby. Střelec nesmí zbraň otevřít ani se dotknout pojistky před prohlédnutím a přezkoušením zbraně rozhodčím. Zvednutím ruky upozorní rozhodčího, který rozhodne o dalším postupu a úpravě časového limitu. 

2.13 Při kulové střelbě nesmí střelci pomáhat korektor (neplatí pro střelce do 15ti let). Pro kontrolu zásahu je povoleno použít dalekohled (triedr), bez omezujícího zvětšení. 

2.14 Střelba musí probíhat bez zbytečného přerušování. Střelcům je povoleno v průběhu střelby používat pouze nutné povely pro vypuštění terče, oznámit "připraven" anebo vznést protest a odpovídat na otázky rozhodčích. 

2.15 Střelci a vedoucí družstev (trenéři) nesmějí obtěžovat otázkami zapisovatele výsledků. Při zjištění nesprávného zápisu mají právo podat protest rozhodčímu bezprostředně po zjištění nesprávnosti. Střelci (vedoucímu družstva) musí být ukázán kulový terč na základě podaného protestu, ale až po jeho vyhodnocení. Střelec ani vedoucí družstva se nesmí dotknout ukazovaného terče. Do 15 minut od vydání je možné podat protest. Čas vydání terčů se zaznamenává. Střelci, vedoucí družstva a trenér nemají přístup k terčům, do krytu cílných a do jiných zařízení střelišť a nesmí používat spojovacích zařízení od střeliště k cílným. Tento zákaz se netýká rozhodčích, členů jury a organizačního výboru soutěže. 

3. Organizační výbor

3.1 Organizace, která pořádá střeleckou soutěž (přebor) nebo je pověřena jeho uspořádáním, ustaví organizační výbor. Jeho úlohou je připravit soutěž tak, aby byl jeho průběh po stránce organizační a technické bezproblémový a aby byla zajištěna všechna opatření související se soutěží(přeborem). Musí být zajištěna regulérnost soutěže. Pro přípravu je potřebné: - sestavit a včas rozeslat rozpis (propozice) soutěže, - zajistit zdravotní službu a technický personál, - zajistit diplomy, plakety a event. věcné dary, - zajistit a připravit terče, dokumentaci a tisk, - prověřit technické zařízení střelnice, - zajistit stravování, - při prezenci zabezpečit kontrolu - označit přístupové cesty, případně zabezpečit dopravu na střelnici a vyhradit parkování pro auta, Za vyúčtování odpovídá ekonom (pokladník) a ředitel soutěže, za výsledkovou listinu hlavní rozhodčí. 

3.2 Organizační výbor se skládá z těchto členů: ředitel, ekonom (pokladník), hlavní rozhodčí, technický pracovník., ostatní jmenuje ředitel pověřeného organizačního výboru. 

3.3 Úkoly členů organizačního výboru: 

a) Ředitel - řídí organizační výbor - zpravidla ve spolupráci s hlavním rozhodčím. 

b) Hlavní rozhodčí – řídí sbor rozhodčích 

c) Ekonom (pokladník) - eviduje přihlášky střelců a inkasuje předepsané vklady, vyplácí finanční náležitosti a vydává potvrzení o výšce a účelu vkladů při soutěži. Při své práci se řídí příslušnými směrnicemi a nařízeními. 

d) Technický pracovník - řídí práci technického personálu. Musí ovládat techniku zařízení na jednotlivých střelištích. Vykonává pokyny hlavního rozhodčího týkající se funkce technického zařízení střelišť. .

4. Sbor rozhodčích 

Soutěž po střelecké stránce řídí sbor rozhodčích, který se skládá z hlavního rozhodčího a rozhodčích (na střelištích, u terčů a v hodnotitelské komisi). Všichni rozhodčí musí mít příslušnou kvalifikaci a platný průkaz rozhodčího. Členové jury, organizační výbor a sbor rozhodčích musí být po dobu soutěže viditelně označeni. Členové organizačního výboru nemají právo zasahovat do rozhodování sboru rozhodčích při střelbě. 

4.1 Hlavní rozhodčí - odpovídá za regulérní průběh soutěže, - mimo vlastní rozhodování řídí práci rozhodčích. - před zahájením soutěže zkontroluje technické zařízení střelišť a parametry střelnice, - před soutěží řídí instruktážní poradu rozhodčích, - losuje pořadí střelců, - spolurozhoduje při protestech a postizích, - po skončení soutěže vyhlašuje výsledky a podepisuje výsledkovou listinu, - v případě, že na soutěži není ustavena jury, přejímá její funkci hlavní rozhod 

4.2 Rozhodčí - musí být objektivní a musí dokonale ovládat pravidla střelby v disciplíně, ve které rozhoduje, 

5. Propozice (rozpis soutěže) 

5.1 Soutěže probíhají podle vydaných propozic, s seznamem a popisem disciplín, podmínek jejich plnění, způsoby určení vítěze (přeborníka), jednotlivce nebo družstva 

5.2 V propozicích musí uvést: - druh soutěže (přebor, memoriál, veřejná soutěž, velká cena atd.), - kdy a kde se soutěž koná a čas losování, - podmínky účasti, - termín podání přihlášek, - časový rozpis soutěže a čas vyhrazený na trénink, - seznam a popis disciplín - složení organizačního výboru a jméno hlavního rozhodčího a ostatních rozhodčích, - způsoby určení vítěze, - diplomy, plakety, věcné ceny, - informace o úhradách nákladů soutěžícím, - způsob podávání protestů, - vyhrazení změn organizačním výborem. 

5.3 Držitelé putovních cen, kteří je v soutěži obhajují, musí být o soutěži obesláni a vyrozuměni, informováni propozicemi a vyzváni, aby putovní ceny odevzdali nejpozději před začátkem soutěže. 

5.4 Propozice se mohou měnit jen z vážných důvodů. Každá změna musí být ohlášena před zahájením soutěže a písemné znění změny musí být vyvěšeno na viditelném místě střelnice. 

6. Určení přeborníka (vítěze) a dalšího pořadí střelců 

6.1 Pokud na soutěžích ve střelbě dosáhnou dva nebo více závodníků (družstev) stejného nejvyššího počtu bodů, rozhoduje o konečném pořadí lepší výsledek v poslední, předposlední atd. položce (zpětně). Pokud je i v tomto případě stejný výsledek, rozhoduje vyšší počet zásahů v kruhu "10" v poslední, předposlední atd. položce 

6.2 Při rovnosti bodů do třetího místa při soutěži se provede rozstřel na terč kňoura s oporou 10 ran v limitu 3minuty (u žáků), 10 ran v limitu 3 minut s oporou pevné tyče (dorost) a na terč běžícího kňoura 10 ran (junioři). Jestliže ani po tomto rozstřelu nedojde k rozhodnutí, následuje rozstřel shot off na jednu ránu (může být na speciálně upravený vzduchovkový terč). Pak rozhoduje o pořadí menší vzdálenost od středu. 

6.3 Na rozstřel nastoupí střelci podle nového losování. Volná místa se nedoplňují. Pokud má střelnice dvě střeliště, určí organizační výbor střeliště, na kterém se bude rozstřel konat. Rozstřel rozhoduje hlavní rozhodčí podle pravidel příslušné disciplíny. Střelci, kteří se mají rozstřelovat, musí být ve styku s organizačním výborem, aby byli připraveni na rozstřel do 30 minut po skončení základního závodu. Výsledek dosažený rozstřelem se vyznačí na výsledkovou listinu v poznámce písmenem 

6.4 Pokud se střelec po vyzvání nezúčastní rozstřelu do limitu 5 minut, zařadí se v pořadí za střelce, kteří se rozstřelu zúčastnili. 

6.5 Pokud jde o vyhodnocení přeboru v soutěži družstev, rozstřel se nekoná. Při určení vítězného a dalšího družstva v pořadí se postupuje podle součtu výsledků dosáhnutých družstvy v poslední, předposlední atd. položce, případně podle zásahů počítaných od prvního terče dozadu, pokud se nedojde k nule. Družstvo, které má více zásahů za sebou, je lepší v celkovém pořadí. 

7. Protesty (odvolání) všeobecně 

7.1 Střelec může protestovat jen za svoji osobu, vedoucí družstva jen za členy svého družstva. 

7.2 Po skončení soutěže se může podat jury protest nejpozději do 15 minut po vyhlášení výsledků. Po tomto termínu ani oprávněný protest nesmí být projednáván 

7.3 Protest se musí podat písemně a ten, kdo protest podává, musí současně zaplatit vklad 500Kč, který se mu vrátí, pokud se protestu vyhoví. Pokud je protest zamítnut, propadá tato částka ve prospěch soutěže. Rozhoduje jury a její rozhodnutí je konečné 

7.4 Pokud dojde vyřízením protestu ke změně původního rozhodnutí, které má za následek změnu pořadí a vliv na přidělení ceny, má střelec (družstvo), v jehož prospěch byl protest vyřízen, nárok na její vydání. 

8. Postihy – všeobecně

8.1 U všech střelců se předpokládá, že ovládají a dodržují pravidla - bezpečného zacházení se zbraní, - chování na střelnici a střelišti, - střelby v disciplíně, ve které střílejí, a její hodnocení, - ustanovení tohoto střeleckého řádu. 

8.2 Střelec se účastí v soutěži zároveň zavazuje, že se podřídí postihům a ostatním důsledkům, které vyplývají z porušení těchto pravidel, pravidel bezpečnosti nebo nařízení rozhodčích. 

8.3 Pokud střelec použil zbraň (mířidla) nebo střelivo, které není v souladu s ustanoveními, musí se všechny zásahy dosažené touto zbraní (střelivem) posoudit jako chybené. Pokud jury prokáže, že se střelec dopustil chyby úmyslně, musí ho vyloučit ze soutěže. 

8.4 Nesprávné chování a vědomé pokusy o obcházení těchto pravidel střelby mohou mít za následek napomenutí, postih nebo vyloučení ze soutěže podle rozhodnutí jury (organizačního výboru) i tehdy, kdy v těchto řádech není konkrétní ustanovení o postihu. 

9. Společná ustanovení

9.1 V průběhu soutěže je zakázáno střílet tréninkové (pokud nejsou propozicemi či pravidly povolené v rámci soutěže) nebo jiné střelby, s výjimkou zkoušky zbraně povolené rozhodčím. 

9.2 Je zakázáno dotýkat se na střelnici cizí zbraně bez vědomí jejího majitele (mimo sbor rozhodčích a členů jury). 

9.3 Přístup k technickým zařízením střelnice, k terčům a spojovacím zařízením mají jen členové jury, organizačního výboru a členové sboru rozhodčích. Soutěžícím, trenérům a vedoucím družstev je k těmto zařízením přístup zakázán. 

9.4 Ochrana sluchu je v ČR povinná. 

9.5 Na střelištích platí zákaz kouření. 

9.6 Účastí na soutěži vyjadřuje soutěžící (nebo jeho zákonný zástupce) souhlas se zveřejnění údajů o střelci (celé jméno, rok narození a klub, fotografie), které můžou být použity a zveřejněny na webu, facebooku a jiných publikačních materiálech. Jedná se zejména o články spojené se soutěží, startovní a výsledkové listiny a podobně.

10. Výstroj a postoj střelce při střelbě

10.1 Střelec nesmí používat speciální střelecké kabáty a oděvní doplňky jako jsou vycpávky, polštářky, pásky a tlumící prvky. Rukavice nejsou povoleny. 

10.2 Postoj střelce při střelbě ve stoje bez opory. Používá se především při střelbě na terč kňoura. Střelec stojí na obou nohou bez další opory. Zbraň drží oběma rukama opřenou o rameno, tvář a část prsou blíže k ramenům. Záloktí a loket levé ruky může opírat o prsa. Zbraň ani žádná část těla se nesmí dotýkat jiné opory (tyč, židle, stolek, boční konstrukce střeliště apod.) 

10.3 Postoj střelce při střelbě ve stoje s oporou pevné tyče. Používá se při střelbě ve stoje na terč srnce, kde je předepsaná opora o pevně postavenou tyč tloušťky asi 30 mm (dle možností střelnice s důrazem na tuhost tyče a zamezení přenosu chvění na sousední střelecké stanoviště*). Střelec drží tyč rukou, kterou drží i zbraň. Jinou částí těla se střelec nesmí dotýkat tyče. Pro praváky a leváky platí popis analogickou záměnou "levý – pravý". 

10.4 Postoj střelce při střelbě ve stoje s oporou volně postavené tyče. Používá se při střelbě ve stoje na terč kamzíka (ne srnce při loveckém desetiboji), kde je předepsaná opora o volně postavenou tyč tloušťky asi 30 mm a délky cca 180 cm. Střelec drží tyč rukou, kterou drží i zbraň. Volně stojící tyč se nesmí o nic opírat (ani o jinou část těla střelce) a musí stát volně na zemi. Zbraň ani žádná část těla se nesmí dotýkat jiné opory (pevná tyč, židle, stolek, boční konstrukce střeliště apod.) Tyče zpravidla zabezpečuje pořadatel soutěže. Pro praváky a leváky platí popis analogickou záměnou "levý – pravý". 

10.5 Postoj vleže bez opory. Používá se při střelbě vleže na terč sedící lišky. U vzduchovky mládeže u kategorie 11- 15 let se tato poloha používá u všech ostatních terčů (vzduchovkový terč srnce, kamzíka a kňoura). Zamíření vleže bez opory znamená, že paže podepírající zbraň v přední části zbraně za předpažbí se může dotýkat podložky pouze ohbím lokte, nikoliv celým předloktím, anebo jeho částí, pažba se nesmí dotýkat podložky. Druhá paže se opírá o podložku rovněž pouze ohbím lokte. Použití střeleckého řemene pro zpevnění levé – pravé paže je zakázáno. 

10.6 Postoj v sedě s oporou loktů o podložku. Používá se při střelbě vleže na terč sedící lišky tam, kde střelnice neumožňuje střelbu vleže bez opory. A rovněž ze stejného důvodu u vzduchovky mládeže u kategorie 11-15 let se tato poloha používá u všech ostatních terčů (vzduchovkový terč srnce, kamzíka a kňoura). Zamíření vsedě s oporou loktů o podložku znamená, že střelec sedí na židli a paže podepírající zbraň v přední části zbraně za předpažbí se může dotýkat podložky (stůl) pouze ohybem lokte, nikoliv celým předloktím, nebo jeho částí, pažba se nesmí dotýkat podložky. Druhá paže se opírá o podložku rovněž pouze ohbem lokte. O hranu stolu se může střelec dotýkat i přední částí trupu. 

10.7 Lovecký postoj. Používá se pro střelbu na pohyblivé terče, kde je jako výchozí a předepsaný lovecký postoj dle následujícího ustanovení: střelec drží zbraň oběma rukama tak, aby se pažba dotýkala těla pod horizontální páskou pro lovecký postoj, která je v úrovni o 25 cm níže na pravé (levé) straně hrudníku od ramenního švu na střeleckém oděvu. 

11. Hodnocení zásahů 

11.1 Na loveckých terčích jsou kružnice nebo křivky (čáry) a plochy mezi nimi jsou označeny čísly 10, 9, 8 atd. až 0. Křivky (čáry) mohou být jednoduché nebo dvojité. 

11.2 Pokud střelec při průstřelu terče poruší venkovní stranu jednoduché křivky (čáry), hodnotí se takový zásah číslem vyššího kruhu. Na terči s dvojitou čárou se počítá vyšší hodnocení tehdy, pokud průstřel porušuje světlou mezeru mezi čárami. Pokud je průstřel v blízkosti rozhodující čáry a volným okem se nedá správně rozhodnout, použije se lupa případně kalibr, nebo průsvitka o průměru 8 mm i tehdy, pokud střelci střílí jinou ráží, bude vždy zásah kalibrován kalibrem o průměru .222/5,6mm. 

11.3 Vsuvný kalibr, nebo průsvitka se smí použít jen jednou a smí ho použít jen hlavní rozhodčí nebo jím pověřený předseda vyhodnocovací komise. Rozhodnutí o hodnotě takového zásahu, kde byl použit vsuvný kalibr, nebo průsvitka, je konečné a není možné proti němu podat protest. Zásahy, u kterých byl použit vsuvný kalibr, nebo průsvitka se na terči vyznačí. Při kontrolních střelbách se mohou použít zbraně s kalibrem větším než 5,6 mm. Od povelu "pal" se hodnotí každý výstřel směrem na terč (a to i v případě výstřelu bez nabité diabolky). Výjimky z tohoto pravidla platí v těchto případech: - U flobertky pokud dojde k selhači - pokud jde o výstřel (výstřely) na odmaštění nebo zahřátí hlavně a byly povoleny rozhodčím na střelišti. Tyto výstřely se nesmí střílet na terč, ale tak, aby byla střela bezpečně zachycena valem. 

11.4 Nástřelné výstřely v počtu tří ran jsou povinny a nezapočítávají se do soutěže, pokud jsou vystřeleny na zvlášť vyznačený nástřelný kříž kruhového terče sedící lišky. Jiné nástřelné než takto specifikované a střely nad počet v položce mimo vyznačený nástřelný kříž kruhového terče se zásadně započítávají do soutěže. Vzduchovka mládeže - možný nástřel před začátkem střelby 5 ran na standardní vzduchovkový terč. Závodníci mají možnost kontroly nastřelení zbraně během závodu na vyhraženém střelišti. Musí, však být dodržena plynulost závodu tzn. nastoupit včas na položku. 

11.5 Zásahy na jednotlivých terčích se mohou ukazovat jen při tréninku nebo kontrolních střelbách. Výjimku tvoří pouze běžící terč kňour kulovnicí v lovecké kombinaci nebo v samostatném závodě, kde může střelec zásahy sledovat na obrazovce snímacího zařízení, pokud je střeliště takto vybavena. 

11.6 Při střelbě na pohyblivé terče se po odstřílení terč vyhodnotí stejně jako terč pevný. 

11.7 Před začátkem položky na pohyblivé terče má závodník právo na vypuštění jednoho terče s možností sledovat ho se zalícenou zbraní. 

12. Rozhodčí na střelišti u terčů a hodnotící komise 

12.1 Rozhodčí na střelišti: - zodpovídá za přesné dodržování pravidel a bezpečnost střelby. Dohlíží na správný a přesný postup při ukazování zásahů při tréninku nebo kontrolních střelbách, - přezkouší připravenost střelišť a jejich zařízení, - kontroluje jména střelců na střeleckých stanovištích, jejich výzbroj, výstroj, střelivo a vybavení, - dává pokyn rozhodčímu u terčů na vystavení a skrytí terčů, - na požádání závodníků dává pokyn pro výstřely na odmaštění, případně zahřátí hlavně před položkou, - dává povel k zahájení ("10 případně 5 výstřelů pal") a skončení střelby ("střelbu zastavit"), dohlíží podle stopek na dodržování časového limitu a zaznamenává přerušení střelby, - kontroluje, jak střelci dodržují pravidla střelby, a činí opatření při jejich porušování, - sleduje stopky a nahlas oznamuje čas po jedné minutě ze stanoveného limitu počínaje třetí minutou ("zůstávají 3 minuty…, 2 minuty…, 1 minuta…, střelbu zastavit"), - dává pokyn k odnesení terčů k vyhodnocení, - u Vzduchovky mládeže zásahy sledují rozhodčí na střelišti a před sejmutím terčů označí na jednotlivých terčích dvojstřely, trojstřely atd. Vyhodnocení provádí však hodnotitelská komise. 

12.2 Rozhodčí u terčů - je vedoucím obsluhy terčů, - kontroluje činnost technických zařízení u terčů, - dohlíží na to, aby terče byly správně připnuty podle označení, - dohlíží na to, aby terče byly sejmuty ve správném pořadí a odevzdány k vyhodnocení, - udržuje spojení s rozhodčím na střelišti, - před sejmutím terče zkontroluje počet zásahů, v případě dvojstřelu rozhodne hlavní rozhodčí. 

12.3 Hodnotitelská komise - skládá se ze dvou rozhodčích (při větších soutěžích i více), kteří kolektivně vyhodnocují zásahy a terče, - spočítají body a výsledky podepíší, - zapisovatel přepíše hodnoty zásahů a výsledek do záznamu o střelbě (střeleckého listu) a odtud výsledky každé položky na výsledkovou tabuli (listinu), - výsledková tabule (listina) je umístěna na přístupném a přehledném místě, - hodnotitelská komise musí mít k dispozici silně zvětšující lupy a průhledný celuloid (plexisklo) apod. s vyrytými kruhy (průsvitku) o průměru 5,6 mm pro malorážku a 8 mm pro kulovnici a 4,5 mm pro vzduchovku, - vsuvný kalibr 5,6 mm, 8 mm a 4,5 mm, - při soutěžích menšího významu se mohou některé funkce spojit, nesmí tím však trpět průběh soutěže a musí být splněny hlavní zásady tohoto střeleckého řádu. 

13. Postihy 

13.1 Pokud neodpovídá výstroj střelce příslušným ustanovením, musí ji střelec na výzvu rozhodčího upravit, přičemž se nepovoluje opravný čas. Při nesprávném postoji střelce při střelbě musí rozhodčí střelce napomenout. Pokud se tento přestupek opakuje, rozhodčí na střelišti nebo člen jury mu nařídí zastavit střelbu do té doby, než svůj postoj upraví (bez prodloužení času), a postihne ho ztrátou dvou bodů z této položky 

13.2 Střelec, který přenáší zbraň se zavřeným závěrem, střelec, který nabíjí svou zbraň mimo střelecké stanoviště, otáčí se s nabitou zbraní mimo směr střelby, musí být ze soutěže okamžitě vyloučen. 

13.3 Pokud použije střelec při střelbě korektora, rozhodčí korektora vykáže ze střeliště i jeho blízkosti a střelce postihne ztrátou dvou bodů z této položky. 

13.4 Pokud střelec vystřelí na terč více výstřelů než je stanoveno v položce, odpočítá se mu tolik nejvyšších zásahů, o kolik je jich v terči víc. Pokud rozhodčí zjistí, že střelec doplní výstřel, o kterém si je jistý, že vůbec nezasáhl terč, bude se celá položka anulovat a jury střelce vyloučí ze soutěže. 

13.5 Ztrátou dvou bodů postihne rozhodčí střelce, který vystřelil víc výstřelů na odmaštění nebo zahřátí hlavně, než bylo povoleno rozhodčím. 

13.6 Pokud střelec vystřelí po uplynutí časového limitu, tj. po povelu "palbu zastavit", je postižen odečtením nejvyššího zásahu v terči. Pokud vystřelí více ran, bude ze soutěže vyloučen 

13.7 Každý výstřel na terč některého z dalších závodníků se chybujícímu střelci hodnotí "NULA" a odečtou se mu dva trestné body z příslušné položky. Pokud se podle rozměrů průstřelů dají jednotlivé zásahy obou střelců bezpečně rozeznat, anuluje se tolik zásahů, kolik mu jich chybující střelec nastřílel. Pokud se průstřely nedají rozeznat, anuluje se tolik nejnižších zásahů, kolik mu jich sousední střelec nastřílel. Odpočet 2 bodů platí za každý chybný výstřel na terč. 

13.8 Pokud střelec nenastoupí včas na střelecké stanoviště, umožní se mu položku odstřílet, pokud zmeškáním nechtěl střelec získat pro sebe výhodu rozhodnutím jury. Za opožděný příchod bude postižen ztrátou dvou bodů v důsledku zmeškané položky rozhodnutím jury, pokud nese střelec za zmeškání prokazatelně vinu. 

13.9 Postihy, které uložil rozhodčí, musí být urychleně hlášeny jury. Napomenutí se ukládá takovým způsobem, aby si byl střelec plně vědom následků svého počínání. 

13.10 Pokud to považuje jury (organizační výbor) za potřebné, může postihnout ztrátou dvou bodů, anulováním položky nebo vyloučením ze soutěže další nesprávnosti v chování střelců. 

14. Zbraně a střelivo 

14.1 Přípustné jsou všechny typy vzduchovek, větrovek, plynovek...... a flobertek, do váhy 5,00 kg včetně optiky, puškohledu, závěru a zásobníku (u kategorií do 15ti let do 4kg). V případě použití tlumiče se hmotnost tlumiče do váhy zbraně rovněž započítává. 

14.2 Použití miřidel je libovolné. Jsou povolena otevřená miřidla, dioptrická, kolimátory, puškohledy... 

14.3 Pažby osazené hákem nebo jen pažby s houbovitým předpažbím (např. nalepený molitan, pěnová guma apod.) jsou zakázány. Plné pažby s nastavitelnou lícnicí a botkou, případně s otvorem v rukojeti jsou povoleny. Úsťové brzdy, kompenzátory a tlumiče jsou povoleny. 

14.4 Pro střelbu vzduchovkou jsou přípustné broky či střely diabolo, či slug o průměru maximálně 6,35 mm. Flobertky jsou rovněž přípustné v ráži o průměru max. 6,35mm. Střela je přípustná pouze olověná. 

14.5 Přípustný výkon zbraně je 45J! 

14.6 Všechny ostatní doplňky zbraní neuvedené v tomto střeleckém řádu jsou zakázané. Pažby s nastavitelnou lícnicí a botkou, případně s otvorem v rukojeti jsou povoleny. 

Botka výsuvná, výškově a stranově nastavitelná. Botka může mít maximální rozdíl mezi nejvyšším a nejhlubším místem botky maximální rozdíl 20mm (viz obr.A). Větší rozdíl, případně hák a podobná zařízení překračující "dno" botky o více, než 20mm je zakázáno.

Další podmínky pro střelbu vzduchovkou: 

a) Je možné použít vzduchovky, plynovky, větrovky a floberky. 

b) Pažby s nastavitelnou lícnicí a botkou, případně s otvorem v rukojeti jsou povoleny. 

c) Vzduchová zbraň nesmí být těžší jak 5,00 kg včetně puškohledu (u kategorií do 15ti let váha zbraně do 4,00kg včetně puškohledu). 

d) Je povoleno posuvné mikrometrické hledí a chránič mušky. 

e) Je povoleno použití dioptru, puškohledu, kolimátoru. 

f) Napínáček, úsťová brzda, tlumič, moderátor hluku a pod. je povolen. 

g) Všechny ostatní doplňky zbraní neuvedené v tomto střeleckém řádu jsou zakázané 

15. Střeliště a terče 

15.1 statické terče se používají dle střeleckého řádu ČMMJ redukované terče na 10m Liška, Srnec, Kamzík, Kňour 

15.2 Na pohyblivé terče budou dodány pořadatelem

16. Podmínky střelby na terče 

16.1 Žáci (do 10ti let)

a) Liška (sedící) - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů v časovém limitu 6 minut, poloha vleže s oporou - dle možností vybavení střelnice je přípustné střílet vsedě

b) Srnec - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů v časovém limitu 6 minut, - poloha vleže s oporou - dle možností vybavení střelnice je přípustné střílet vsedě.

c) Kamzík - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů v časovém limitu 6 minut, - poloha vleže s oporou - dle možností vybavení střelnice je přípustné střílet vsedě.

d) Kňour - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů vzduchovkou v časovém limitu 6 minut, - poloha vleže s oporou - dle možností vybavení střelnice je přípustné střílet vsedě.

16.2 Mladší dorost (11-12 let)

a) Liška (sedící) - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů v časovém limitu 6 minut, poloha vleže s oporou - dle možností vybavení střelnice je přípustné střílet vsedě  

b) Srnec - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů v časovém limitu 6 minut, - poloha vleže z loktů - dle možností vybavení střelnice je přípustné střílet vsedě.

c) Kamzík - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů v časovém limitu 6 minut, - poloha vleže z loktů - dle možností vybavení střelnice je přípustné střílet vsedě.

d) Kňour - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů vzduchovkou v časovém limitu 6 minut, - poloha vleže z loktů - dle možností vybavení střelnice je přípustné střílet vsedě.

16.3 Starší dorost

a) Liška (sedící) - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů v časovém limitu 6 minut, poloha vleže z loktů, - dle možností vybavení střelnice je přípustné střílet vsedě

b) Srnec - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů v časovém limitu 6 minut, - poloha vleže z loktů - dle možností vybavení střelnice je přípustné střílet vsedě.

c) Kamzík - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů v časovém limitu 6 minut, - poloha vleže z loktů - dle možností vybavení střelnice je přípustné střílet vsedě.

d) Kňour - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů vzduchovkou v časovém limitu 6 minut, - poloha vleže z loktů - dle možností vybavení střelnice je přípustné střílet vsedě

16.4 Junioři, Senioři, Jitrnice/Klasik

a) Liška (sedící) - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů v časovém limitu 6 minut, poloha vleže z loktů, nebo dle možností vybavení střelnice je přípustné střílet vsedě ze stolu

b) Srnec - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů v časovém limitu 6 minut, - poloha vstoje s oporou pevné tyče

c) Kamzík - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů v časovém limitu 6 minut, - poloha vstoje s oporou volné tyče

d) Kňour - terč pevný, - vzdálenost 10 m, - položka 2x5 výstřelů vzduchovkou v časovém limitu 6 minut, - poloha vstoje bez opory

Na statické cíle bude možné mít nástřel v pořadatelem určeném místě.  

16.5 Pohyblivé cíle: - ve stoje bez opory - vzdálenost 5-15m - je možné využít lovecké hole, dvojnožky, trojnožky, nebo jakékoliv jiné volné opory, která nebude napevno spojena se zbraní. 

U pohyblivých cílů bude mít střelec možnost na jeden terč vystřelit 1 ránu každým směrem pohybu jako nástřel (následně si smí střelec prohlédnout zásahy a rozhodčí označí nástřelné zásahy). Nástřelné rány budou vždy na dopředu určený terč. 

Střelba na pohyblivé cíle: 

1) Běžící kňour - 10m 

2) Běžící kňour z / do kopce – možná proměnlivá vzdálenost 6-12m 

3) Útočící medvěd – proměnlivá vzdálenost 10-2m 

4) Jelen na průseku - 15m 

5) Liška – 6-10m 

2. Střelnice budou vystavěny vždy individuálě dle možností pořadatele. Terče mohou mít na trase překážky simulující pohyb cíle v přírodě a na konci trasy může být terč jiného střelce. 

Pohyblivé cíle senioři: První terč bude vypuštěn na povel střelce, zbylé v rozmezí 5-8s od výstřelu předchozího terče bez povelu v náhodném pořadí. 

Speciální kategorie Klasik (Jitrnice): Jitrnice byly zamýšlené zejména pro nestřelecký doprovod, tedy takové střelce, kteří prakticky nemají zkušenosti se střelbou a nemohli by se pokoušet měřit se zkušenými střelci. Tuto kategorii bych doplnil ještě o účastníky s pístovými vzduchovkami, které již z konstrukce zbraně se obtížně mohou poměřovat s přesnějšími a modernějšími vzduchovkami. 

17. Bodování ligy a závěrečná ustanovení:

17.1 Liga: Do ligy budou 4 soutěže. Z těchto 4 soutěží se budou 3 nejlepší každého závodníka započítávat do celkového vyhodnocení (respektive nejhorší – nejméně bodově hodnotný závod se škrtne, tedy pokud by se z nějakého důvodu uspořádalo méně kol, vždy bude započten o jeden závod menší počet závodů, než kolik jich bylo uspořádáno). Při soutěži bude každé místo oceněno body, které budou započítány do celkového žebříčku. Poslední závod bude hodnocen dvojnásobným bodovým ziskem. 

17.2 Bodování:

1.místo - 15 bodů 

2.místo - 12 bodů 

3.místo - 9 bodů 

4.místo - 7 bodů 

5.místo - 6 bodů 

6.místo - 5 bodů 

7.místo - 4 body 

8.místo - 3 body 

9.místo - 2 body 

10.místo - 1 bod 

11.místo a dále - 0 modů 

17.3 Čtvrté (nebo prostě poslední) kolo bude prémiové- za dvojnásobek bodů. S ohledem na tento fakt bude při prémiovém kole možné ozvláštnit závod speciálními terči, které v pravidlech nejsou, případně nějaké bonusové cíle a podobně, což by se mohlo v případě usouzení vhodnosti přenést do pravidel pro následující ročníky. Pokud by nějaký takový "experiment" byl natolik nestandardní, že by mohl dát výhodu (nebo nevýhodu) jakémukoliv účastníkovi, musí být tento cíl popsán nejméně 2 týdny před uspořádáním závěrečného kola na našich Facebookových a webových stránkách soutěže.

18. K4M:

Dle střeleckého řádu ČMMJ s následujícími odlišnostmi: 

18.1 Zbraň 

a) Malorážka - puška s okrajovým zápalem a olověnou střelou ráže .22LR

b) Větrovka ráže max. 6,35 (zásah se vždy kalibruje kalibrem .22

18.2 Doplňky zbraně: 

Botka výsuvná, výškově a stranově nastavitelná. Botka může mít maximální rozdíl mezi nejvyšším a nejhlubším místem botky maximální rozdíl 20mm (viz obr.A) - měřeno vždy v ose hlavně, tedy pokud botku nakloníte, náklonem vzroste rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem. Větší rozdíl, případně hák a podobná zařízení překračující "dno" botky o více, než 20mm je zakázáno.

Lučík (nebo jiný kryt spouště) je povinný

Úsťová brzda, tlumič, nebo obdobné zařízení na ústí hlavně je povoleno. 

Jakýkoliv doplněk zbraně, který není součástí pažby, lícnice, botky, nebo nevytváří lučík je zakázaný (například bi-pod, stand rest a podobně)

Miřidla jsou libovolná 

18.3 Hmotnost zbraně dle střeleckého řádu ČMMJ. Zbraň se váží se všemi doplňky, které střelec používá ke střelbě (včetně i tlumiče!)

18.4 Závaží na dovážení zbraně musí být integrované v pažbě

18.5 Povoleny jsou zbraně jednoranové, opakovací i samonabíjecí

18.6 Zbraň (zásobník) nesmí být nabita více než 10ti náboji

18.7 Zásah v sousedově terči bude hodnocen jako "nezásah" svého terče, tedy bodový zisk 0 b! Střelci se zásahem od souseda se škrtá nejhorší zásah v terči (započítává se mu 10 nejlepších zásahů). Postih -2b. se dává v případě, že střelec má více zásahů ve svém terči ne cizí vinou (tedy vystřelí větší počet ran, než kolik má) tak každý výstřel "navíc" oproti počtu ran je penalizován započtením 10 nejhorších zásahů a -2b. za každý výstřel nad limit (to platí i pro výstřely mimo terč).

Obr.A Botka
Obr.A Botka