1.kolo

28.05.2024

25.5.2024 se uskutečnilo první kolo Vaškent ligy v Oboře Tuř. Navzdory předpovědím počasí nás uvítalo dobré počasí, které naznačovalo příjemně strávený den.

Na úvod bych se ještě jednou chtěl všem účastníkům omluvit za úvodní zmatky. Byla to naše první takováto akce a výborná zkušenost, která nám pro příští kola dodala nezbytné informace o přípravě závodu a doplnění některého vybavení pro soutěž.

Soutěž se tedy mojí vinou spustila o něco později, než v plánovaných 9:00. Pevné cíle začali střílet dětské kategorie v pořadí dle startovních čísel, pohyblivé cíle pak byly na střelcích samotných (tento systém bude jistě pro příště upraven).

V kantýně bylo k dispozici obvyklé občerstvení, tedy káva, čaj, limo, pito, sušenky, štrůdl, klobása, kuřecí řízek se salátem a k obědu jsme dovezli trhané maso se zeleninou...

Jak závod probíhal, řada účastníků pokukovala po pohyblivých terčích, jelikož to byla novinka, kterou nikde zatím nemohli vidět. Jedinečná soustava terčů, které simulovali různé situace z reálného lovu. Unikátní terče, kde se střelec musel rozhodnout například, zda vystřelí po prvním praseti (bachyni), která byla hůře bodově ohodnocena, ale větší cíl, nebo po menším seleti. Zejména pozor si střelci museli dát na zásahy oblastí s penalizacemi (mínusové zásahy). Například zásah ryje u prasete byl ohodnocen -5 body. Na jednom terči byl i pes, který měl hodnotu "pouze" -10 bodů. To vše mělo za účel především zvýšit tlak na střelce. A vše bylo kladně hodnoceno ze strany účastníků.

Já jsem poprvé na pohyblivé terče také střílel až na místě, a tak jsem trochu trnul, zda jsou rychlosti terčů adekvátní. Z pohledu "ze židle" terče vypadaly snadné, pomalé. Po odstřílení musím uznat, že rychlosti jsou v pořádku. Jediný terč, který mne prozatím zklamal byl medvěd, toho musím ještě vyladit, aby tento terč byl trochu komplikovanější.

Jak tedy běžák vypadal? Skládá se ze 3 běžících kolejnic - přímý běžící terč (levý/pravý), běžící terč z a do kopce (oba ve vzdálenosti 10m), útočící medvěd (8-5m), vyklápěcí liška (6m) a vyklápěcí jelen na průseku (15m). Vyklápěcí terče měly sekvenci pro střelbu 3s. Běžící cíle měli přibližně sekvenci na 2m 2,5s. Celý běžák byl řízen centrálním počítačem, který generoval náhodné pořadí vypouštění cílů. Nikdo tak dopředu netušil, který terč kdy bude střílet. Při spuštění nové sekvence se vygenerovalo nové pořadí terčů, a tak ani nestačilo se podívat na jiného střelce, aby následující střelec měl alespoň přibližné povědomí o pořadí terčů.

Kategorie Juniorů a Jitrnic pak měli na pohyblivé cíle pouze jeden cíl, klasický přímý běžák levá/pravá. To z řad některých účastníků bylo kritizováno, že by se mělo nechat i tyto kategorie střílet celý běžák se všemi terči. Zda k tomuto rozšíření přistoupíme, se bude rozhodovat v následujících dnech formou dotazu na účastníky.

Všechny kategorie pak střílely pevné cíle, dle věku od nejmladších s oporou na všechny 4 terče, až po seniory, kteří stříleli v klasických čtyřech polohách jak známe z K4M. Zde máme jeden hlavní rozdíl oproti pravidlům ČMMJ, a to je ten, že zásah do cizího terče neohodnocujeme -2 body. Dle našich pravidel je zásah do cizího terče jednoduše nezásah terče vlastního, a tedy za 0b. Proto možná někteří střelci můžou být trochu zmateni z celkových výsledků, pokud k takové chybě u někoho dojde. U poškozeného střelce pak samozřejmě je započítáno 5 nejlepších zásahů.

Závod se nakonec trochu protáhl více, než jsem předpokládal, a tak již nyní mohu přislíbit, že pro příště bude více střeleckých stanovišť. Pokud se podaří rozšířit startovní pole, abychom nemuseli být na střelnici do pozdních hodin...

V celkovém vyhodnocení pak nejmaldší kategorii do 10ti let ovládla Nela Křelinová, následnována Emou Syřišťovou a Denisou Veselou. V kategorii žáků do 12ti let vyhrála Anabel Backová, na druhém místě Nicol Kristýna Lorencová a třetí Jan Sirůček ml. V kategorii do 15ti let jsme pak měli pouze dva účastníky, a tou lepší byla Lucie Sirůčková před Martinem Steklým. Nejsilnější Jitrnicí se stal Mára Hejduk díky solidnímu běžáku před svým otcem Liborem a třetí místo obsadil Jan Sirůček. U juniorů se stala nevídaná věc, a to když vyhrál Lukáš Steklý před suverénkou takovýchto soutěží poslední doby Nikol Hradeckou a třetí Stelou Kuželovou. Seniory ovládl Václav Haman, před Michalem Sauerem a třetím Martinem Jínou ml.

Speciální cenu pro výkon kola získala Nela Křelinová, která výkonem 399b. vytvořila obtížně překonatelný nástřel pro střelce v následujících kolech. Za tento výkon obdržela výtečný dort, který nám pro tento účel dodaly Jizerské pekárny, za což jim patří velký dík!

Ostatně všem našim partnerům patří poděkování, bez nich by náš závod rozhodně nemohl vzniknout a dále se vyvíjet. Stejně tak musím poděkovat i všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na soutěži. Od rozhodčích, přes obsluhu v kantýně až po pomocný personál, který se staral o výměnu terčů a podobně. Všem Děkujeme!

My víme kde máme rezervy a na čem musíme do příštího kola, které se bude konat 8.6.2025 na stejném místě, zapracovat. Věřím, že i přes úvodní zmatky a závěrečný déšť si všichni účastníci závod vychutnali a těšíme se snad na hojnější účast :)